دبیرستان زنده‌یاد حاج سید حسین نوایی

دولت آباد برخوار خیابان طالقانی خیابان سجاد خیابان شهید محمدمهدی داوری تلفن 03145823540
دبیرستان حاج سید حسین نوایی


دبیرستان زنده‌یاد حاج سید حسین نوایی

دولت آباد برخوار خیابان طالقانی خیابان سجاد خیابان شهید محمدمهدی داوری تلفن 03145823540

روش های صحیح مطالعه جهت ایجاد آمادگی در امتحانات

سه شنبه, ۳ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۱۰:۵۲ ق.ظ

روش های صحیح مطالعه جهت ایجاد آمادگی در امتحانات

1 - خواندن همراه با نوشتن

مطالعه فرآیندی فعال و پویا است و برای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند و در زمان مورد نیاز آن‌را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یاداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز خصوصاً قبل از امتحان بتوان از روی نوشته‌ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجدداً به خاطر سپرد. ...

2- خط کشیدن زیر نکات مهم

این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر باشد. ولی روش کاملی برای مطالعه نیست زیرا در این روش بعضی افراد به جای اینکه تمرکز و توجه به یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیرنکات مهم می‌گردد. حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را خواند و مفهوم را کاملاً درک کرد و سپس زیر نکات مهم خط کشید نه آنکه در کتاب به دنبال نکات مهم گشت تا زیر آن خط کشید.

3- حاشیه نویسی

این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روش مهمی برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست. ولی می‌توان برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار هستند مورد توجه قرار داد.

4 - خلاصه نویسی

در این روش مطالب درک شده به صورت خلاصه بر روی دفتر یاداشت می‌شود که این روش برای مطالعه مناسب است و از روش‌های قبلی بهتر می‌باشد زیرا که در این روش ابتدا مطالب درک شده سپس یادداشت می‌شود اما باز هم بهترین روش برای خواندن نیست.

5- کلید برداری

کلید‌برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش بعد از درک مطالب بصورت کلیدی نکات مهم یادداشت می‌شود و در واقع کلمه کلیدی کوتاه‌ترین، راحت‌ترین، بهترین و پر معنی‌ترین کلمه‌ای است که با دیدن آن مفهوم جمله تداعی شده و به خاطرآورده می‌شود.

6 - خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز

این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصاً فراگیری مطالب درسی است. در این روش نکات مهم مطالب پس از درک حقیقی آنها بصورت کلیدی یادداشت می‌شود و سپس کلمات کلیدی بر روی طرح شبکه‌ای مغز نوشته می‌شود. در واقع مطالب به بهترین شکل ممکن سازمان‌دهی می‌شوند. و نکات فرعی و اصلی مشخص می‌گردد تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه‌ای مراجعه شود و با دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بر روی طرح شبکه‌ای مغز، آنها را خیلی سریع مرور کرد. این روش درصد موفقیت محصلان را تا حدود بسیار زیادی افزایش می‌دهد و درس خواندن را بسیار آسان می‌کند و بازده مطالعه را افزایش می‌دهد.

7- شرایط مطالعه

شرایط مطالعه مواردی هستند که با دانستن، به کارگیری و یا فراهم نمودن آن‌ها می‌توان مطالعه‌ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به محصلان می‌آموزد که قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به کار گیرند، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازند و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسند که با دانستن آن‌ها می‌توان با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز کرد و مطالعه‌ای فعال‌تر داشت.

الف) برنامه ریزی

یکی از عوامل اصولی موفقیت داشتن برنامه منظم در مطالعه است.

ب) وقت شناسی

مناسب‌ترین زمان برای مطالعه صبح‌ها و یا ساعات دیگر روز قبل از صرف غذاهای چرب و سنگین است. حد اکثر زمانی که افراد می‌توانند فکر خود را بر روی موضوعی متمرکز کنند بیش از سی دقیقه نیست. یعنی باید سعی شود حدود سی دقیقه بر روی یک مطلب تمرکز نمود و یا مطالب یاداشت کرد و حدود ده الی پانزده دقیقه استراحت نمود سپس مجدداً به همین روال شروع به مطالعه کرد.

ج) نظم و ترتیب

اساس هر کاری به نظم و ترتیب آن بستگی دارد. مطالعه هم اگر با نظم و ترتیب و از آسان به مشکل باشد کار یادگیری به سهولت انجام می‌گیرد.

د) حفظ آرامش

آرامش ضمیر ناخودآگاه را پویا و فعال می‌کند. آرامش خاطر و نداشتن استرس عامل بزرگی در یادگیری محسوب می شود.

و) تغذیه مناسب

تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد بهتر است به هنگام مطالعه یا امتحانات از سبزیجات و میوه‌های تازه بیشتر استفاده شود و از مصرف مواد گوشتی و غذاهای پر‌چرب خودداری شود. خوردن مغزهای خشک مثل مغز گردو، بادام، فندوق و......... به تقویت حافظه کمک می‌کند.

ه) ورزش و سلامتی

ورزش کلید عمر طولانی‌ست. عقل سالم در بدن سالم است. ورزش و تحرک حافظه و یادگیری را تقویت می‌کند.

ی) خواب کافی

خواب نیز فراگیری و حافظه را تقویت می‌کند. کسانی که در طول روز دائماً در حال چرت زدن هستند قطعاً از مطالعه استفاده کافی را نخواهند برد. پس خواب کافی و مناسب در ایام امتحانات توصیه می‌گردد.

http://www.ebtekarnews.com

۹۲/۰۲/۰۳

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

دبیرستان حاج سید حسین نوایی دولت آباد